שאלות ותשובות

 

שאלה
כיצד בוחרים גוונים לכל הבית?
תשובה
ראשית יש לבחון היטב את החללים השונים, מה ייעודו של כל חדר וחלל ואיזו אוירה רוצים לתת. אם אפשר והבית כבר קיים ניתן לשוטט בבית ולהכין רשימה מסודרת. אם הבית עדיין בשלב התוכניות אזי עלינו לחקור היטב את התוכנית האדריכלית. מומלץ לבחור גוון אחד עיקרי לכל הבית או לפחות לחלל המרכזי כגון: סלון, מטבח או פינת אוכל. כדאי שגוון זה יהיה נעים ורגוע, לא כהה מדי על מנת שיהיה קל לחיות איתו לאורך זמן. כעת ניתן להוסיף כתמי צבע שונים בפינות מיוחדות אותן רוצים להדגיש. למשל, קיר מרכזי בסלון או בפינת האוכל, נישה מיוחדת בכניסה לבית ועוד. את שאר החדרים ניתן כמובן לצבוע בגוון הכללי ואף שם להוסיף כתם צבע מיוחד. למשל, הקיר מאחורי המיטה הזוגית בחדר השינה. מיותר לציין שכל כתם צבע בבית יכול להיות כמובן טיח דקורטיבי או טכניקת צביעה מיוחדת. ע”י בחירה נכונה של הגוונים (גוונים מאותה משפחה או גוונים משלימים) תתקבל הרגשה של זרימה ואחידות בתוך הבית.

שאלה
כיצד מחדשים דלתות?
תשובה
בד”כ הדלתות בבית צבועות במה שנהוג לכנות “צבע שמן” כלומר צבע ע”ב סינטטי להבדיל מצבע ע”ב מים. הפתרון הקל, הנוח והמהיר הוא לשייף היטב את הדלת, לגרד בעזרת שפכטל צבע רופף, לבצע תיקונים בעזרת שפכטל לעץ במקומות שהעץ פגום והיכן שקילופי הצבע יצרו משטח נמוך יותר משאר הדלת. לאחר שיוף נוסף אחרי התיקונים ניתן לשים צבע אוניאור, שייתן מראה מט – משי או אונירלק, הנותן מראה מבריק. לרוצים לחדש בצבע ע”ב מים ניתן ליישם אקריליק פריימר לאחר השיוף הסופי ואז נירוקריל גמיש. שיוף מוקפד מאוד ויסודי יוכל לחסוך את שכבת הפריימר.

שאלה
כיצד צובעים פורמייקה?
תשובה
ראשית יש לנקות היטב את משטח הפורמייקה ולשייף בנייר זכוכית מס’ 0 או 1 ע”מ ליצור חספוס עדין. לאחר מכן יש ליישם יסוד אקרילי, אקריליק פריימר שיאפשר הצמדות של חומרים אחרים על גבי הפורמייקה. אקריליק פריימר הוא חומר קל ונוח לעבודה, על בסיס מים, בגוון לבן. בשלב הבא יש ליישם כל צבע אחר כדוגמת אקווניר. במקומות כמו מטבח או חדרי ילדים מומלץ ליישם שתי שכבות של לכה אקרילית.

שאלה
צביעת בית חדש: כיצד מומלץ לצבוע בית חדש? האם בשנה ראשונה חובה לצבוע את הבית בסיד או בצבע נושם כלשהו?
תשובה
בעבר היה מקובל לצבוע את הבתים והדירות החדשות בסיד בלבד, בשל היותו זול ונושם. אולם היום הצבעים האקרילים ברובם נושמים בדרגות משתנות ופער המחיר בינם לבין הסיד אינו גדול ומשמעותי כבעבר. מומלץ ורצוי לסיים את צביעת הבית ועיצובו בצבע לפני הכנסת הרהיטים והמעבר, בעיקר בגלל הנוחות שבעבודה בבית ריק. תנודות הקרקע פוגעות בעיקר במרקם החיצוני ולכן, את קירות החוץ מומלץ לצבוע או לצפות במערכות צבע גמישות כמו הסופר גמיש, הצבעוני, שליכט צבעוני אקרילי ועוד. על גבי קירות פנים ותקרות בבניה חדשה מומלץ ליישם שכבת יסוד וונדרספיד לאחר שפשוף השליכט, למילוי והחלקת הקיר לפני הצביעה, הן על הקירות והן על התיקרות. את התיקרות ניתן לצבוע בהיפרסיד ואת הקירות בנירוקריל 2000 למראה קיר חלק ומט, נירוקריל גמיש למראה חלק ומהודר או נירוקריל קטיפה למראה דקורטיבי מיוחד (כולם ניתנים לגיוון ב-1500 גווני מניפת נירלט).

שאלה
מתי וכיצד מומלץ לבצע שפכטל על קירות?
תשובה
הצביעה על גבי טיח שליכט אינה מניבה תוצאה חלקה, בגלל אופיו של הטיח, לכן אם אתם מעוניינים לקבל קיר חלק לחלוטין ללא חספוס יש לבצע גמר שפכטל. גימור שפכטל לקיר חלק במיוחד. לאחר שפשוף השליכט יש לבצע לפחות שתי שכבות של מרק אמריקאי – גולד בונד. בין השכבות יש לשפשף ולהחליק את המרק ולנקות את פני השטח משאריות אבק. לאחר מכן יש לצבוע שכבת יסוד של פריימר S שקוף לחיזוק התשתית. ניתן לסיים עם צבע בגימור משי, אקווניר, המקנה לקיר מראה חלק במיוחד וחצי מבריק, “שלייף לק” או בנירוקריל 2000 למראה חלק מט.

שאלה
מה הבדל בין טיח שליכט גמיש לבין צבע “סופר גמיש”?
תשובה
הן טיח גמיש והן צבע גמיש משמשים כציפוי גמיש למבנה חדש או לחידוש מבנים קיימים. ההבדלים הבולטים בין השניים הם במראה ובביצוע. שליכט גמיש יבצע טייח ואילו את הצבע הגמיש יבצע צבע, לאחר שהטייח סיים את שכבת השליכט. בבניה חדשה יבוצע על גבי טיח שחור, ללא צורך בשיכבת שליכט. הטקסטורות של הגמר משתנות בשל עובי הגרגיר. את הצבע הגמיש ניתן לבצע גם בגימור חלק. השניים נועדו לציפוי חוץ של בתים ובזכות גמישותם יגשרו על סדקים נימיים לאורך זמן. את השניים ניתן לגוון ב- 1500 גווני מניפת נירלט.

שאלה
מהו טיח צבעוני/ דקורטיבי? האם ניתן לבצע תיקונים בטיח דקורטיבי?
תשובה
טיח צבעוני הוא טיח דקורטיבי המכיל פיגמנט ומיושם בבניה חדשה, על גבי הטיח השחור. הטיח הצבעוני מחליף את שכבת הטיח האפור והצבע. בשיפוץ מבנים מיושם טיח צבעוני על גבי שליכט או צבע ישן לאחר ביצוע תשתית מתאימה. טיח צבעוני ניתן ליישם גם על קירות פנים לקבלת מראה דקורטיבי מעוצב. תיקון קיר שבוצע עם טיח צבעוני הוא אכן לא פשוט כמו קיר שצבוע בצבע אקרילי, אך הוא אפשרי. ראשית מומלץ לבצע את הטיח רק לאחר סיום כל עבודות הבניה והשיפוץ בכדי להמנע מפגיעה בו. אם בכל זאת נגרמו נזקים לקיר, ישנם מספר פתרונות: -במידה והנזק נגרם לשטח קטן, ניתן לשים שכבה דקה של טיח על האזור ולטשטשה. -במידה ונגרם נזק לשטח נרחב ניתן ליישם שכבת טיח דקה נוספת (כיסוי קוסמטי) על פני הקיר כולו. לחילופין ניתן לאחר תיקון מקומי, לכסות את הקיר כולו בצבע אקרילי דוגמת נירוקריל 2000 או נירוקריל קטיפה, המכיל גרגירי קוורץ ואינו מטשטש את הטקסטורה. בכל מקרה מומלץ לשקול כל מקרה לגופו ולהתייעץ עם יועצי הצבע של מעודד צבעים המומחים לצבעי טמבור, נירלט וכו’…

שאלה
מה ההבדל בין טיח אקרילי למינרלי?
תשובה
השליכטים המגוונים, הטיחים הצבעוניים, נחלקים לשתי משפחות “שליכט מינרלי” ו- “שליכט אקרילי”. השליכט האקרילי מסוג “שליכט צבעוני” של נירלט מצטיין ביכולת גמישות לחיפוי על סדקים נימים הנוצרים בבניה חדשה, הוא מגיע בשני סוגים של עובי גרגיר M100 ו- M200, ניתן לגיון ב- 1500 גווני מניפת נירלט ואוטם את הקיר בפני חדירת מים. לעומתו השליכט המינרלי דוגמת הווגה, מכיל מינרלים ומחצבים טבעיים בלבד. הווגה מיושם בשכבה אחת עבה המחפה על חוסר גמישותו. הווגה, בזכות היותו מורכב ממנרלים טבעיים, הוא חזק במיוחד ואינו נדרש לשכבת הגנה. המראה המתקבל עם הווגה הוא טבעי וניתן לקבל מספר רב ומגוון של טקסטורות מכפרי משופשף, עדין, מהודק ועד כורכרי. לנירלט יועצים טכניים בכל אחד מאזורי הארץ היכולים לבצע דוגמאות בחומר הנבחר במספר גוונים. וכן להפנות לבתים באזור מגוריך אשר בוצעו בחומרי נירלט מינרלי/אקרילי וכו’…

שאלה
כיצד לתקן סדק אשר נפתח כל פעם מחדש?
תשובה
סדק נימי ניתן להרחיב מעט, למלא ב”מילוי פלא” ולאחר מכן לצבוע בצבע אקרילי. בכדי להבטיח קיר חלק לאורך זמן מומלץ לצבוע בנירוקריל גמיש או באקוניר. בסדקים רחבים יותר יש לטפל בצורה שונה בכדי שהתופעה לא תחזור על עצמה: ראשית, במידת האפשר יש לפתוח סדקים בעזרת מכשיר חד (מברג , מרית), לנקות מאבק וחלקים רופפים ולאחר מכן למרוח פריימר X (צבע מקשר) בתוך הסדק. יש למלא בסילקון גמיש -”נירוסיל סופר” לחכות לשקיעת החומר ולמלא שוב לאחר השקיעה, לאחר יבוש של לפחות 24 שעות יש לצבוע שכבה נוספת של הפרימר X לפני ישום צבע עליון. גם במקרה זה מומלץ להשתמש בצבע עליון גמיש דוגמת נירוקריל גמיש או טיח גמיש דוגמת הסופר גמיש.

שאלה
איך אוכל לקבל גמר של בית במראה של טוסקנה / פרובנס טבעי?
תשובה
הטיח המינרלי – ווגה, ניתן ליישום ישירות על טיח שחור בבניה חדשה ללא צורך ביסוד, רק על משטחים כגון: בטון, חלק, טייח, גבס או צימניט בורד יש צורך ביסוד מיקרו פריימר לפני ישום הווגה. הוא הטיח הקרוב ביותר למראה טבעי. עם הווגה ניתן לקבל טקסטורות שונות החלק, מהודק, משופשף וכורכרי. לפנים הבית נמליץ על אינטונקו 0.5 מ”מ או מרמרינו, היוצרים מראה יחודי של עננות. השליכט המינרלי מסוג “ווגה” מכיל מינרלים ומחצבים טבעיים בלבד, נושם בצורה מלאה, עמיד מאוד, חזק מאוד ולא זקוק לשכבת הגנה של סילר. מיועד לשימוש חיצוני ופנימי, היום רבים משתמשים בו כחלק מעיצוב קירות פנים הבית להשלמת המראה הטוסקני. ניתן לבחור גוון מתוך קטלוג של 48 גוונים. המראה המתקבל הוא מראה אותנטי, ים תיכוני, טבעי ומיוחד. ניתן להתייעץ עם יועצי הצבע של מעודד צבעים (מומחים ל- צבעי טמבור, נירלט…) ולבצע בשטח על הבית דוגמאות של מס´ גוונים (3-4). לתאום עם יועץ – צור קשר

שאלה
האם ניתן לבצע טיח בחדרי רחצה?
תשובה
אין כל בעיה לבצע טייחים ושליכטים בחדרי רחצה, לדוגמא: שליכט צבעוני אקרילי גמיש ניתן לבצע על השליכט שביצע הטייח, יש ליישם שכבת צבע יסוד מקשר לצבעוני לפני ביצוע השליכט האקרילי. טיח מינרלי ווגה ניתן ליישם לאחר צביעת יסוד מיקרו פריימר מחוספס. רצוי לאחר סיום הטיח ווגה לישם שכבת הגנה כנגד מים מסוג סילקו 100 (חומר נסיג) או לכה אוניקריל באם הווגה מבוצעת במקום קרמיקה.

שאלה
האם ניתן לחדש ולצבוע רהיט מפורמייקה/ מלמין או רהיט הצבוע בצבע שמן?
תשובה
צביעה על גבי פורמייקה מחייבת שיוף קל כשלב ראשון. בשלב השני יש צורך לצבוע בצבע מקשר, לאחר יבוש שכבת המקשר (על בסיס אקרילי) ניתן לישם אוניאור או נירוקריל גמיש בגימור משי או אונירלק בגימור מבריק לפי מניפת נירלט. באם נידרש גימור מט ניתן לצבוע עם נירוקריל 2000 (יש לקחת בחשבון שגימור מט יהיה יותר חשוף ללכלוכים). ניתן לישם גם טיח אימפסטו ישירות על גבי הפורמיקה או הצבע לקבלת מראה עתיק, כפרי, שבלונות, תבליטים וכו. לסיום מומלץ ליישם לכה אקרילית (ניתן להשיג בגמרים שונים מט, מבריק, ומטאל).

שאלה
מה ההבדל בין צבע אקרילי לצבע פלסטי?
תשובה
המונח צבע אקרילי וצבע פלסטי הוטבע לפני שנים רבות על ידי בעלי המקצוע, כאשר הוא מתייחס לסוג הדבק, הפולימר שהצבע מכיל. בעבר השתמשו בפולימר אקרילי לצבעי חוץ בלבד. ואילו לצבעי פנים השתמשו בפולימר מסוג וניל אצטט שהוא למעשה זהה כימית לדבק פלסטי ומכאן השם, צבע פלסטי. וניל אצטט לא יכול לשמש לצבעי חוץ. נירלט כבר שנים לא משתמשים ליצור צבעים כל שהם בפולימר וניל אצטט ולמעשה כל הצבעים שנירלט מייצרים מכילים פולימר אקרילי כזה או אחר. ובכל זאת, קיימים הבדלים בין הצבעים האקרילים השונים. ההבדל העיקרי הוא בתכולת הפולימר המדביק בצבע. ולכן צבע שיכיל כמות גדולה יותר של פולימר מדביק יהיה חזק יותר ברחיצות או קרצוף ויוכל להיות בעל עמידות חיצונית. כל זאת בתנאי שהפולימר הוא פולימר המתאים לצביעה חיצונית.